You have been asked to help in the design of a ski jump at a resort in the Snowy
ID: 2055680 • Letter: Y
Question
You have been asked to help in the design of a ski jump at a resort in the Snowy Mountains. Skiers of mass 58.1 kg will start by pushing themselves away from the starting gate at a speed 0.4 m/s. They then slide down the virtually frictionless slope before being launched into the air by a ramp. The ramp is a height 6.0 m below the starting gate.How fast do you expect the skiers to be moving when they fly off the ramp? Type your answer in metres per second, to at least one decimal place. You may assume that g=9.8 m/s.
Explanation / Answer
loss in potential energy when they fly off the ramp = 58.1*9.8*6 = 3416.28 J change in KE = loss in PE .5mv^2 - .5m(.4)^2 = 3416.28 J v = 10.85 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.