Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A Ferris wheel with radius 14.0 is turning about a horizontal axis through its c

ID: 2056982 • Letter: A

Question

A Ferris wheel with radius 14.0 is turning about a horizontal axis through its center, as shown in the figure below. The linear speed of a passenger on the rim is constant and equal to 6.30 m/s.

(a)What is the magnitude of the passenger's acceleration as she passes through the lowest point in her circular motion?

(b)What is the magnitude of the passenger's acceleration as she passes through the highest point in her circular motion?

(c)How much time does it take the Ferris wheel to make one revolution?

Explanation / Answer

a)
a = v^2/R = 6.3^2/14 = 2.835 m/s^2 upwards

b)
a = v^2/R = 6.3^2/14 = 2.835 m/s^2 downwards

c)
T = 2R/v = 13.96 seconds.

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote