Two long, straight wires cross each other at right angles, as shown in the figur
ID: 2057753 • Letter: T
Question
Two long, straight wires cross each other at right angles, as shown in the figure below. (Assume I1 = 3.20 A and I2 = 5.15 A.)
(a) Find the direction and magnitude of the magnetic field at point P, which is in the same plane as the two wires.
(b) Find the magnetic field at a point 30.0 cm above the point of intersection (30.0 cm out of the page, toward you).
Your response differs from the correct answer by more than 100%. µT direction ---Select--- out of the page into the page The magnitude is zero.
Explanation / Answer
The direction of the magnetic field is perpendicular to the wire and is in the direction the fingers of your right hand would curl if you wrapped them around the wire with your thumb in the direction of the current.
B = 0I/2r
for current I1 the direction of magnetic field will be into the plane
magnitude = 4* 10-7* 3.20/2* 0.3 = 2.13* 10-6
for current I2 the direction of magnetic field will be out of the plane
magnitude = 4* 10-7* 5.15/2* 0.4 = 2.575* 10-6
hence net magnetic field is out of the plane (+z direction) = (2.575 - 2.13)*10-6 = 4.45 * 10-7 T
hope this helps
best of luck!!
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.