<p>A 45 g golf ball is pushed up a 30° ramp.  The ball starts from res
ID: 2057777 • Letter: #
Question
<p>A 45 g golf ball is pushed up a 30° ramp.  The ball starts from rest and the length of the surface of the ramp is 5 m.  The coefficient of kinetic friction between the surface on the ramp and the ball is 0.1.  The force ceases when the ball leaves the top of the ramp and the total horizontal distance travelled by the ball after leaving the ramp is 20 m.  What was the magnitude of the pushing force (in N)?</p>Explanation / Answer
Let initial force = F
a = F/m - gcos(30) - gsin(30)
v^2 = 2a*5
Now,
time taken to fall = sqrt(2*2.5/9.81) = 0.714 sec.
so, v*0.714 = 20
v = 28.01
v^2 = 10a = 5.29
a = 0.529
F/m = 6.28
F = 0.283 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.