Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A circular loop of wire is placed in a magnetic field of 0.30 T while the free e

ID: 2059265 • Letter: A

Question

A circular loop of wire is placed in a magnetic field of 0.30 T while the free ends of wire are attached to a 15- resistor. When you squeeze the loop, the area of the loop is reduced at a constant rate from 200 to 100 cm2 in 0.020 s. What are the magnitude and direction of the current in the resistor?

A circular loop of wire is placed in a magnetic field of 0.30 T while the free ends of wire are attached to a 15-ohm resistor. When you squeeze the loop, the area of the loop is reduced at a constant rate from 200 to 100 cm^2 in 0.020 s. What are the magnitude and direction of the current in the resistor?

Explanation / Answer

counter emf created in solenoid is calculated by -nBA/t V = -nBA/t it is only one loop, so n is 1 B is given as 0.30 T change in A is 200cm^2 to 100 cm^2 = 100 cm^2 = 0.01 m^2 t is given as 0.020 s V = 0.15 V V=IR, so I = V/R = 0.15/15 = 0.01 A There was a flux into the page, but there was decrease in flux To counter this change in flux, solenoid creates more magnetic field into the page If field is into the page, current in solenoid flows clockwise due to first right hand rule If current flows clockwise, it would flow left at resistor. Current is 0.01 A and flows left at resistor. Hope it helps :D

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote