A block P of mass 3 13 kg is lying on a rough inclined plane of angle theta = 0.
ID: 2059738 • Letter: A
Question
A block P of mass 3 13 kg is lying on a rough inclined plane of angle theta = 0.75 radians Block P is attached via a model suing that passes over a model pulley to a second block Q of unknown mass M kg hanging vertically as shown in diagram The coefficient of static friction between the block P and the inclined plane is mu = 0.36 Calculate the value of the mass of block Q. in kg. that is just sufficient to initiate the sliding motion of block Q up the inclined plane Give your answer to 3 decimal places mExplanation / Answer
Let the mass of Q =M
Mass of P = m = 3.13 Kg
Therefore
Mg - µmg - mgsin = 0
Therefore
M = µm + msin
M = m(µ + sin)
M = 3.13*(0.36 + sin((360/2 * 0.75))
M = 3.26 Kg
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.