A block P of mass 3.86 kg is lying on a rough inclined plane of angle theta = 0.
ID: 3163559 • Letter: A
Question
A block P of mass 3.86 kg is lying on a rough inclined plane of angle theta = 0.87 radians. Block P is attached via a model string that passes over a model pulley to a second block Q of unknown mass M kg hanging vertically as shown in diagram. The coefficient of static friction between the block P and the inclined plane is mu = 0.27. Calculate the value of the mass of block Q, in kg, that is just sufficient to initiate the sliding motion of block P up the inclined plane. Give your answer to 3 decimal places.Explanation / Answer
theta = 0.87 radians = 49.85°
Using F = ma on P
T - 3.86 * g sin 49.85 - Fmax = 0
Using F = ma on Q
M g - T = 0 , T = M g
M g - [3.86 * g sin 49.85] - Fmax = 0
Fmax = mu * R = 0.27 (3.86 * g cos 49.85)
Fmax = 1.04 * g * cos 49.85
M g - [3.86 * g sin 49.85] - [1.04 * g * cos 49.85 ] = 0
M = 3.62 kg
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.