Sodium ions (Na+) move at 0.794 m/s through a bloodstream in the arm of a person
ID: 2059767 • Letter: S
Question
Sodium ions (Na+) move at 0.794 m/s through a bloodstream in the arm of a person standing near a large magnet. The magnetic ?eld has a strength of 0.26 T and makes an angle 68.3? with the motion of the sodium ions. The arm contains 77.4 cm3 of blood (within the magnetic ?eld) with 2.56 × 10^20 Na+/cm3. If no other ions were present in the arm, what would be the magnetic force on the arm? (Note: In fact, many oppositely charged ions also ?ow in the bloodstream, so the net force is considerably smaller than the number you will calculate here.)
Answer in units of N
Explanation / Answer
Magnitude of the force on a charged object moving in a B-field is
F = q*v*Bsin
Total Charge = q=V*N*e =77.4*2.56 × 10^20*1.6*10^-19
=3170.304
F=3170.304*0.794*0.26 *sin(68.3)=608.09642 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.