Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A spherical shell 34 cm in diameter carries a total charge of 80 mu C distribute

ID: 2059903 • Letter: A

Question

A spherical shell 34 cm in diameter carries a total charge of 80 mu C distributed uniformly over its surface. A 5.0 mu C point charge is located at the center of the shell. What is the electric field strength 8.0 cm from the center? Express your answer using two significant figures. What is the electric field strength 48 cm from the center? Express your answer using two significant figures. How would your answer in part (A) change if the charge on the shell were doubled'' Express your answer using two significant figures.

Explanation / Answer

1.the charge on shell does not have any field inside as a result only 5 charge has electric field at 8 cm

E = 1/(4 pi )   x 5 = 4.494 x 10^5 N/c

3.since charge on shelll does not effect the inside field ,,,,, doubling charge does not effects the fileld inside

E = 1/(4 pi )   x 5 = 4.494 x 10^5 N/c

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote