A pair of constant forces of magnitude F = 12.7 N is applied to opposite sides o
ID: 2061021 • Letter: A
Question
A pair of constant forces of magnitude F = 12.7 N is applied to opposite sides of the axle of a top, as shown in the figure. The diameter of the axle is d = 9.39 mm. The angle , which has a value of 33.7°, describes the steepness of the top's sloping sides. The moment of inertia of the top about its spin axis is I = 0.627 kg·m2. What is the tangential acceleration at of the point labeled P, which is at a height of h = 4.75 cm above the floor?
Explanation / Answer
The formual for torque is Force times moment arm. Torque also equals I
So FL = I L, the moment arm is the radius of the axle
(2)(12.7)(4.695 X 10-3) = (.627)
= .190 rad/s2
The tangential acceleration is found by a = r
We need to find the radius at the point in question. The radius is tohe opposite side of a triangle formed by the angle given and the height to that point.
tan = O/A
r = (.0475)(tan 33.7) = .0317 m
a = (.0317)(.190) = 6.02 X 10-2 m/s2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.