A girl is riding her bicycle. When she gets to a corner, she stops to get a drin
ID: 2062473 • Letter: A
Question
A girl is riding her bicycle. When she gets to a corner, she stops to get a drink. At that time, a friend passes by her, traveling at a constant speed of 9.0 m/s. a) After 10 s, the girl gets back on her bike and travels with a constant acceleration of 2.5 m/s^2. How long does it take her to catch up with her friend? b)If the girl had been on her bike and rolling along at a speed of 1.5 m/s when her friend passed, what constant acceleration would she need to catch up with her friend in the same amount of time?Explanation / Answer
a) 1/2*2.5*t^2 = 9*(t+10) 1.25t^2 - 9t - 90 = 0 t = 12.82 s b) 1.5*12.82 + a*82.18 = 9*12.82 a = 1.17 m/s^2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.