A bowler throws a bowling ball of radius R = 11 cm down a lane. The ball slides
ID: 2063883 • Letter: A
Question
A bowler throws a bowling ball of radius R = 11 cm down a lane. The ball slides on the lane with initial speed vcom,0 = 6.5 m/s and initial angular speed ?0 = 0. The coefficient of kinetic friction between the ball and the lane is 0.27. The kinetic frictional force fk acting on the ball causes a linear acceleration of the ball while producing a torque that causes an angular acceleration of the ball. When speed vcom has decreased enough and angular speed ? has increased enough, the ball stops sliding and then rolls smoothly.(a) What then is vcm in terms of ??
_______m·?
(b) During the sliding, what is the ball's linear acceleration?
________m/s2
(c) During the sliding, what is the ball's angular acceleration?
_________rad/s2
(d) How long does the ball slide?
_________s
(e) How far does the ball slide?
_________m
(f) What is the speed of the ball when smooth rolling begins?
__________m/s
Explanation / Answer
I can answer parts b through f, but I can't answer part a because I can't tell what it says. Read part a for yourself: there are two ?? at the end. That happened because Cramster couldn't interpret the characters when you copied and pasted the question (look through your post... you'll see other ? where this happened.)
If I knew what Part a said, I could answer it. But you'll have to send me a private message with more details on that question.
Anyway...
force of friction = umg
linear acc = force / m = ug = 0.27 * 9.8 = 2.646
moment of inertia = 0.4*mr^2 = 0.4 * m * 0.11^2 = 0.00484 m
torque = force * r = umg*r = 0.27*m*9.8*.11 = 0.29106 m
ang acc = torque / I = 0.29106 m / 0.00484 m = 60.136
To find the time for the ball's slide, relate the angular speed and linear speed:
final linear speed = initial speed - acc * time = 6.5 - 2.646 t
also final linear speed = ang acc * time * r = 60.136 * t * 0.11
set them equal
60.136 * .11 * t = 6.5 - 2.646 t
9.261 t = 6.5
t = 0.7019 seconds
final speed of ball = 6.5 - 2.646*0.7019 = 4.643 m/s
distance = avg speed * time = (1/2)(6.5+4.643)*0.7019 = 3.91 m
so finally
b) -2.646 m/s^2
c) 60.136 rad/s^2
d) 0.7019 sec
e) 3.91 m
f) 4.643 m/s
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.