A 250 g steel ball and a 500 g steel ball each hang from 3.5 m long strings. At
ID: 2064212 • Letter: A
Question
A 250 g steel ball and a 500 g steel ball each hang from 3.5 m long strings. At rest, the balls hang side by side, barely touching. The 250 g ball is pulled to the left until the angle between its string and vertical is 21°. The 500 g ball is pulled to a 21° angle on the right. The balls are released so as to collide at the very bottom of their swings. To what angle does each ball rebound?I worked it out to be 15° and 32° but then determined that the sum of the final heights would be greater than the initial height. I then used the potential gravity divided into 1/3 and 2/3 and came up with 12° and 17°, also wrong.
Explanation / Answer
Height of both the balls w.r.t. initial position = R(1-cos21o) = 0.23 m
their velocities = 2gh = 2*9.8*0.23 = 2.12 m/s
conserving linear momentum =
0.25 * 2.12- 0.5*2.12 = 0.25v1+0.5v2
v1+2v2=-2.12...(1)
taking coefficient of restitution=1
1=(v2-v1)/(4.24)
v1-v2 = -4.24....(2)
v1 = 3.53m/s
v2 = 0.71m/s
h=v2/2g = R(1-cos )
for 250 g,
= 35.1o
for 500g
=6.95o
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.