A ray of light impinges from ;air onto a block of ice (n = 1.309) at a 60.0 degr
ID: 2064861 • Letter: A
Question
A ray of light impinges from ;air onto a block of ice (n = 1.309) at a 60.0 degree angle of incidence. Assuming that this angle remains the same, find the difference theta2,ice - theta2,water in the angles of refraction when the ice turns to water (n = 1.333). A spotlight on a boat is 2.5 m above the water, and the light strikes the water at a point that is 8.0 m horizontally displaced from the spotlight (sec the drawing). The depth of the water is 4.0 m. Determine the distance d, which locates the point where the light strikes the bottom. The drawing shows a coin resting on the bottom of a beaker filled with an unknown liquid. A ray of light from the coin travels to the surface of the liquid and is refracted as it enters into the air. A person sees the ray as it skims just above the surface of the liquid. How fast is the light traveling in the liquid?Explanation / Answer
1=tan^-1(8.0 m / 2.5 m) = 73 degree
sin2=(n1/n2)sin1=(1.000/1.333)sin73= 0.72
sin2 = 0.72 so 2 = 46 degree
distance d =
d = 8.0m + 4.0 m tan 46 = 12.1 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.