An object is held 0.2 cm away from a mirror. The mirror has a focal length of 70
ID: 2065398 • Letter: A
Question
An object is held 0.2 cm away from a mirror. The mirror has a focal length of 70.7 cm.
a.) Determine the image distance.
___________ cm
b.) Determine the magnification.
________________
c.) If the object is 8.6 cm long, determine the image height.
cm
d.) Which of the following are true about the image? Choose all that apply.
1)The image is inverted.
2)The image is real.
3)The image is upright.
4)The image is virtual.
e.) Which of the following are true about the mirror? Choose all that apply.
1)The mirror is convex.
2)The mirror is concave.
3)The mirror is diverging.
4)The mirror is converging.
Explanation / Answer
Part A)
1/f = 1/p + 1/q
1/70.7 = 1/.2 + 1/q
q = -.2 cm
Part B)
M = -q/p = -(-.2)/.2 = 1
M = 1
Part C)
SInce the magnification is 1, the image heaight is the same as the object height
Image is 8.6 cm
Part D)
Since the image distance is negative, the image is virtual. Since the magnification is positive, the image is upright.
Part E)
Since the focal length is positive, the mirror is a converging, comcave mirror.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.