An object is formed by attaching a uniform, thin rod with a mass of m r = 6.85 k
ID: 1520445 • Letter: A
Question
An object is formed by attaching a uniform, thin rod with a mass of mr = 6.85 kg and length L = 5.76 m to a uniform sphere with mass ms = 34.25 kg and radius R = 1.44 m. Note ms = 5mr and L = 4R.
1) What is the moment of inertia of the object about an axis at the left end of the rod? kg-m2
2) If the object is fixed at the left end of the rod, what is the angular acceleration if a force F = 460 N is exerted perpendicular to the rod at the center of the rod? rad/s2
3) What is the moment of inertia of the object about an axis at the center of mass of the object? (Note: the center of mass can be calculated to be located at a point halfway between the center of the sphere and the left edge of the sphere.) kg-m2
4) If the object is fixed at the center of mass, what is the angular acceleration if a force F = 460 N is exerted parallel to the rod at the end of rod? rad/s2
5) What is the moment of inertia of the object about an axis at the right edge of the sphere? kg-m2
6) Compare the three moments of inertia calculated above:
a - ICM < Ileft < Iright
b- ICM < Iright < Ileft
c- Iright < ICM < Ileft
d- ICM < Ileft = Iright
e- Iright = ICM < Ileft
Explanation / Answer
mass of mr = 6.85 kg
length L = 5.76 m to
uniform sphere with mass ms = 34.25 kg
radius R = 1.44 m.
(1)The moment of inertia for a rod rotating around its center is J1=1/12*m*r2
In this case J1=1/12*m1*L2
J1=18.94 kg*m2
The moment of inertia for a solid sphere rotating around its center is
J2=2/5*m*r2
In this case J2=2/5*m2*R2
J2=28.41 kg*m2
As the thigy rotates around the free end of the rod then for the sphere the axis around what it rotates is at a distance of d2=L+R
For the rod it is d1=1/2*L
From Steiner theorem
for the rod we get J1'=J1+m1* d12
J1'=75.76 kg*m2
for the sphere we get J2'=J2+m2*d22
J2'=1803.9 kg*m2
And the total moment of inertia for the first case is
Jt1=J1'+J2'
Jt1=1979.7 kg*m2
b)F=460 N
The torque given to a system in general is
M=F*d*sin(a) where a is the angle between F and d
and where d is the distance from the rotating axis. In this case a=90 and so
M=F*L/2
M=1324.8 Nm
The acceleration can be found from
e1=M/Jt1
e1=0.669 rad/s2
(3)
We can use Steiner theorem
In this case h1=(L+R)/2
and h2=R/2
So
J1''=J1+m1*h12
J1''=107.616 kg*m2
J2''=J2+m2*h22
J2''=46.16 kg*m2
and
Jt2=J1"+J2"
Jt2=153.78 kg*m2
(4)
F=460 N
M=F*(L+R/2)*sin(a) In this case a=0" and so
M=0
and thus
e2=0 rad/s2
(5)
Let us use the Steiner theorem
k1=2*R+L/2
K2=R
J1"'=J1+m1*k12
J1'''=246.2 kg*m2
J2'''=J2+m2*k2
J2'''=99.43 kg*m2
Jt3=J1'''+J2'''
So
Jt3=345.6 kg*m2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.