An object in space is initially stationary relative to the Earth. Then, a force
ID: 2066294 • Letter: A
Question
An object in space is initially stationary relative to the Earth. Then, a force begins actingon the object, starting with a force of 0 N, and
increasing at a uniform rate until the magnitude of the force is 40 N after the force has
acted for 20 s. The body has a mass of 15 kg.
What is the speed of the object at 20 s?
1. 2.66667 m/s
2. Insu?cient information to answer
3. 1.33333 m/s
4. 26.6667 m/s
5. 1066.67 m/s
6. 1777.78 m/s
7. 3555.56 m/s
8. 533.333 m/s
9. 53.3333 m/s
Explanation / Answer
since force increasing at a uniform rate let F=kt at t=20 , F=40 => k =2 =>F=2t => a = 2t/15 dv/dt = 2t/15 => v = t^2/15 => at t=20 v= 400/15= 26.66 m/s^2 hence 4 is the option
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.