An object attached to a light spring is moving in simple harmonic motion on a ho
ID: 1346782 • Letter: A
Question
An object attached to a light spring is moving in simple harmonic motion on a horizontal frictionless surface. The object's position as a function of time is given in the figure below. The vertical scale of the graph is such that the separation between adjacent tick marks on the vertical axis corresponds to
6.00 cm
and the separation between adjacent tick marks on the horizontal axis corresponds to
0.150 s.
(a) What is the amplitude A of the motion of the object?
(b) What is the period T of oscillation for the motion?
(c) What is the frequency f of the motion? (Note:
1 Hz = 1 cycle/s.)
Explanation / Answer
a) amplitude is given by the maximum displacement from the mean position.
so , maximul displament from 0 is 12 cm
b) time period is the time taken to complete one cycle . so time cylce
= 4*0.15 = 0.6 secs
c) now, frequency is given by 1/ time period = 1/ 0.6 = 1.667 Hz
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.