An object 0.550 cm tall is placed 17.0 cm to the left of the vertex of a concave
ID: 1507478 • Letter: A
Question
An object 0.550 cm tall is placed 17.0 cm to the left of the vertex of a concave spherical mirror having a radius of curvature of 24.0 cm .
Part A
Determine the position of the image.
SubmitMy AnswersGive Up
Part B
Determine the size of the image.
SubmitMy AnswersGive Up
Part C
SubmitMy AnswersGive Up
Part D
An object 0.550 cm tall is placed 17.0 cm to the left of the vertex of a concave spherical mirror having a radius of curvature of 24.0 cm .
Part A
Determine the position of the image.
cm to left of mirror vertexSubmitMy AnswersGive Up
Part B
Determine the size of the image.
h = cmSubmitMy AnswersGive Up
Part C
Determine the orientation of the image. inverted image erect imageSubmitMy AnswersGive Up
Part D
Determine the nature (real or virtual) of the image. virtual realExplanation / Answer
object distance, u=17cm
radius of curvature of concave spherical mirror, R=24cm
height of the object, h=0.55 cm
a)
use,
1/u+/v=2/R
1/17+1/v=2/24
===> v=40.8 cm
position of the image, v=40.8cm
b)
magneficaion, m=v/u=h'/h
====> m=40.8/17=h'/0.55
40.8/17=h'/0.55
===> h'=1.32 cm
c)
iamge is inverted
d)
nature of the image is real
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.