An object attached to a spring vibrates with simple harmonic motion as described
ID: 2044906 • Letter: A
Question
An object attached to a spring vibrates with simple harmonic motion as described by the figure below.For this motion, find the following.
(a) the amplitude
. cm
(b) the period
.
Your response differs from the correct answer by more than 10%. Double check your calculations. s
(c) the angular frequency
rad/s
(d) the maximum speed
.
Your response differs from the correct answer by more than 10%. Double check your calculations. cm/s
(e) the maximum acceleration
cm/s2
(f) an equation for its position x in terms of a sine function (Do this on paper. Your instructor may ask you to turn in this work.)
Explanation / Answer
This is a graph oriented problem:
a) Amplitude means the maximum displacement traveled by the particle.
In the graph u look at the maximum point of the curve. This point corresponds to 2cm in the Y direction which is your displacement. SO AMPLITUDE = 2cm [ANS]
b) Period is the time taken to start from one place and return to that same place.
T= 4 seconds
c) angular frequency will be =2 p/T taking T = 4 s we get = p/2 rad/s
d) Maximum speed v = angular frequency X amplitude = 3.142 cm/s
e) Maximum acceleration = [angular frequency]^2 X amplitude = 4.935 cm/s^2
f) x = 2 sin(p/2t)
a)A=2cm (highest point on graph)
b) T=4s (time to complete a whole wave--up downup)
c) =2/T
=2/4
=/2 rad/s =1.57rad/s
d)vmax=A
=2*/2
= cm/s =3.142 cm/s
e) amax=A2
=2*(/2)2
=2/2
=4.92 cm/s2
f) eq: x(cm)=Asint
=2sin(t/2)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.