An object 1.20 cm high is placed 6.00 cm in front of converging lens (lens#1) wi
ID: 2064134 • Letter: A
Question
An object 1.20 cm high is placed 6.00 cm in front of converging lens (lens#1) with a focal length magnitude of 12.0 cm. A second converging lens (lens#2) with a focal length of 6.00 cm is placed 12.0 cm behind the original lens (a) Where is the final image located relative to lens #2? (b) what is the final image height & (c) what are the final image characteristics?Hint: the image from the lens is the object for the mirror & the final image characteristics are relative to the original object.
Explanation / Answer
By using the lens formula :
1/V+1/u=1/f
1/V+1/6=1/12
V= -12 cm
Thus image is infront of converging lens at distance 12 cm.
Hi= -v*Ho/u
=12*1.2/6
=2.4 cm
Distance of image from converging lens = 12+12 =24 cm
Again using the lens formula for second converging lens:
1/V' + 1/24 = 1/6
V' = 8 cm
(a)
Thus image is located behing the second lens at distance 8 cm .
(b)
Hi'=-8*2.4/24
= - 0.8 cm
Thus, the image height is 0.8 cm
(c)
characteristics of final image :
Real
Inverted
Smaller in size .
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.