An object has two different forces acting on it. Force A is 89.8 N at an angle o
ID: 249770 • Letter: A
Question
An object has two different forces acting on it. Force A is 89.8 N at an angle of =25.7°. Force B is 29.8 N at an angle of =62.6°. Two vectors. FA is up and to the right. FB is down and to the left. What is the magnitude and direction of the x-component of Force A? to the left to the right Submit Answer Tries 0/10 What is the magnitude and direction of the x-component of Force B? to the left to the right Submit Answer Tries 0/10 What is the magnitude and direction of the x-component of the net force acting on the object? to the left to the righ
Explanation / Answer
Here ,
FA = 89.8 N
theta = 25.7 degree
FB = 29.8 N
phi = 62.6 degree
Now , for the x - component of A
x - component of A = 89.8 * cos(25.7) to the right
x - component of A = 80.9 N to the right
x - component of A is 80.9 N to the right
-------------------------------
for the x - compoenent of B
x - compoenent of B = 29.8 * cos(62.6)
x - compoenent of B = 13.71 to the left
x - compoenent of B is 13.71 to the left
------------------------------------
for the x-component of net force
x-component of net force = x - compoenent of B + x - compoenent of A
x-component of net force = 80.9 - 13.71 to the right
x-component of net force = 67.2 N to the right
x-component of net force is 67.2 N to the right
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.