An object at the end of a 1.9m string swings around in a circle. If the object\'
ID: 1481628 • Letter: A
Question
An object at the end of a 1.9m string swings around in a circle. If the object's centripetal acceleration is 1.8 m/s^2, then what is its linear speed? A 1.3 m long rod has mass 6.8 kg. If the rotation axis is located at one end of the rod, then find its moment of inertia. A 375-kg disk (with uniform density) is shown below. Its rotation axis is through its center. If the disk is initially at rest, how long does it take to reach an angular velocity of 30 rad/s? Suppose the angle of rotation theta is given by theta(t) = 1.8t^3 - 3.4t^2 + 8t + 9.5. Find the following quantities. Assume SI units are being used throughout.Explanation / Answer
22 )
MOI of a rod about a axis about the end = ml^2 / 3
6.8*1.3^2 / 3
=3.83066666667 Kgm2
23)
MOI = mR^2 / 2 = 375*(1)^2 / 2 =375/2
torque = 20*0.25+18*1+16*0.5 =31
alpha = 31/(375/2 )
30 = 0.5 * (31/(375/2 )) t^2
t = 19.05001905 s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.