An object accelerates at a constant 19.6 m/s2 for exactly 1000 meters from an in
ID: 1873209 • Letter: A
Question
An object accelerates at a constant 19.6 m/s2 for exactly 1000 meters from an initial velocity of 50m/s. When the object has traveled exactly 1000 meters, how fast is it going? Please show all work as there is already the solution on chegg but not all the work is shown. Thank you! An object accelerates at a constant 19.6 m/s2 for exactly 1000 meters from an initial velocity of 50m/s. When the object has traveled exactly 1000 meters, how fast is it going? Please show all work as there is already the solution on chegg but not all the work is shown. Thank you! An object accelerates at a constant 19.6 m/s2 for exactly 1000 meters from an initial velocity of 50m/s. When the object has traveled exactly 1000 meters, how fast is it going? Please show all work as there is already the solution on chegg but not all the work is shown. Thank you!Explanation / Answer
Given:
a = 19.6 m/s2
Distance S = 1000m
v0 = 50 m/s
We need:
v = ?
Using the kinematic eqn:
v2 = v02 +2aS
=> v2 = (50)2 + (2*19.6*1000)
=> v2 = 41,700
=> v = sqrt(41700)
=> v = 204.2 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.