Two circular coils of diameter 30.0 cm are parallel to each other and have their
ID: 2065929 • Letter: T
Question
Two circular coils of diameter 30.0 cm are parallel to each other and have their centers along the same line L but separated by 22.0 cm. When an experimenter views the coils along L, the coil closer to her carries a clockwise current of 2.50 A. Find the magnitude and sense (clockwise or counterclockwise) of the current needed in the other coil so that the net magnetic field on L midway between the two coils will have a magnitude of 4.10 µT and point away from the experimenter who is viewing the coils along L. (Note: µ0 = 4p × 10^-7 T · m/A)PartA:
magnitude of the current is................A?
PartB:
current sense is ..........clockwise or counterclockwise
Explanation / Answer
B1 = (4*3.14e-7*2.5/2)*(0.15*0.15/(0.15*0.15+0.11*0.11)^(1.5))
= 0.000000035325 / 0.00643597203225744292854734107851
= 5.489 T
B2 = 5.489 - 4.10 = 1.389 T
i2 = i1*(B2/B1) = 2.50*(1.389/5.489) = 0.63 A
----------------------------------------------------------------------
b)
counterclockwise
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.