Two long parallel wires carry currents of 10 A in opposite directions. They are
ID: 2066585 • Letter: T
Question
Two long parallel wires carry currents of 10 A in opposite directions. They are separated by 40 cm. What is the magnetic field in the plane of the wires at a point that is 20 cm from one wire and 60 cm from the other? Two long parallel wires carry currents of 20 A and 5.0 A in opposite directions. The wires are separated by 0.20m. What is the magnetic field midway between the two wires? A solenoid 20 cm long is wound with 5000 turns of wire. What magnetic field is produces at the center of the solenoid when a current of A flows? What magnetic moment of a rectangular loop of 120 turns that carries 6.0 A if its dimensions are 4.0 times 8.0 cm?Explanation / Answer
answer for Q 38
at the midway magnetic field of individual wire are in same direction from right rule
B=i/2r
B1=1.256*10-6*20/(2*3.14*.1)=40*10-6T
B2=1.256*10-6*5/(2*3.14*.1)=10*10-6T
=>>B1+B2=50*10-6T answer
C answer
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.