Use Hooke\'s Law for this (F = - k s ): Where F is the spring\'s restoring force
ID: 2069879 • Letter: U
Question
Use Hooke's Law for this (F = - k s ): Where F is the spring's restoring force; k is the spring constant; and s is the stretch. The negative sign means the spring's restoring force is opposite the stretch direction. You have a plot from weight [N] versus stretch [m]. The data forms a linear trend y = 3.702 * x+ 1.32. How much will the spring stretch if 54.1 grams is hung on the spring? [cm] Answer in centimeters with three significant figures or N./A if not enough information is given to answer. When you calculate your answer, don't use the negative sign in the Hooke's Law formula. Just know that the negative sign simply denotes the force direction is opposite the stretch (or compression).Explanation / Answer
Weight = (54.1/1000)*9.81 = 0.5307 N
y = 3.702*x + 1.32
At stretch x = 0, weight = 1.32 N.
So, (1.32+0.5307) = 3.702*x + 1.32
So, x = 0.14335 m = 14.335 cm
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.