What is the rate of heat input to the plant? The plant burns anthracite coal, wh
ID: 2070285 • Letter: W
Question
What is the rate of heat input to the plant? The plant burns anthracite coal, which has a heat of combustion of 2.65 x 10^7 J/kg. How much coal does the plant use per day? At what rate is heat ejected into the cool reservoir, which is the nearby river? The river's temperature is 18.0 degrees celsius before it reaches the power plant and 18.5 degrees celsius after it has received the plant's waste heat. Calculate the river's flow rate, in m^3 per second. What is the change in the entropy of the river?Explanation / Answer
Heat energy supplied = 1000*106/0.4 = 2500*106 W
Coal consumption = 2500*106/2.65*107 = 94.34 kg/s
Daily coal consumption = 94.34*(60*60*24) = 8150943 kg
Rate of heat rejection = 2500 - 1000 = 1500 MW
Specific heat of water Cp = 4180 J/kg-K
Heat supplied to river = mCp(T2-T1)
So, 1500*106 = m*4180*(18.5-18)
m = 717703 kg/s
Density of water = 1000 kg/m3
So Flow rate = 717703/1000 = 717.7 m3/s
Change in entropy = Q/T = 1500*106/(273+18.5) = 5.146 MJ/K-s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.