A laser emits light at power 6.27 mW and wavelength 633 nm. The laser beam is fo
ID: 2070510 • Letter: A
Question
A laser emits light at power 6.27 mW and wavelength 633 nm. The laser beam is focused (narrowed) until its diameter matches the 1200 nm diameter of a sphere placed in its path. The sphere is perfectly absorbing and has density 5.00 x 103 kg/m3. What are (a) the beam intensity at the sphere's location, (b) the radiation pressure on the sphere, (c) the magnitude of the corresponding force, and (d) the magnitude of the acceleration that force alone would give the sphere?I already found part C) and D) which is 2.09E-11 N and 4620 m/s^2 I just need help with A and B
Explanation / Answer
radius of narrowed beam = 600 nm
area of narrowed beam = pi r^2 = 1.131 x 10^-12 m^2
(a) intensity = power / area = 0.00627 W / 1.131 x 10^-12 m^2 =
= 5.54 x 10^9 W/m^2
(b) pressure = I / c = 55.4 x 10^8 / 3 x 10^8 = 18.5 Pa
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.