Two converging lenses having focal lengths of f 1 = 11.5 cm and f 2 = 20.0 cm ar
ID: 2071139 • Letter: T
Question
Two converging lenses having focal lengths of f1 = 11.5 cm and f2 = 20.0 cm are placed d = 50.0 cm apart . The final image is to be located between the lenses, at the position x = 28.7 cm indicated. (A) how far to the left of the first lens should the object be positioned? (B) what is the overall magnificaiton of the system? Two converging lenses having focal lengths of f1 = 11.5 cm and f2 = 20.0 cm are placed d = 50.0 cm apart . The final image is to be located between the lenses, at the position x = 28.7 cm indicated. (A) how far to the left of the first lens should the object be positioned? (B) what is the overall magnificaiton of the system? Two converging lenses having focal lengths of f1 = 11.5 cm and f2 = 20.0 cm are placed d = 50.0 cm apart . The final image is to be located between the lenses, at the position x = 28.7 cm indicated. (A) how far to the left of the first lens should the object be positioned? (B) what is the overall magnificaiton of the system?Explanation / Answer
a)
1/p + 1/q = 1/f
1/p = 1/20 + 1/21.3
>>>> p2 = 10.3148 cm
>>>> q1 = 50 - 10.3148 = 39.6852 cm
>>>> 1/p = 1/f - 1/q = 1/11.5 - 1/39.6852
>>>> p = 16.2 cm
b)
m =(39.6852/16.192)*(21.3.3/10.3148) = 5.07
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.