Two conducting spheres with diameters of 0.300 m and 1.00 m are separated by a d
ID: 1874410 • Letter: T
Question
Two conducting spheres with diameters of 0.300 m and 1.00 m are separated by a distance that is large compared with the diameters. The spheres are connected by a thin wire and are charged to 9.50 AuC (a) How is this total charge shared between the spheres? (Ignore any charge on the wire.) charge on smaller sphere Yo digit ur response is within 10% of the correct value. This may be due to roundoff error, or you could have a mistake in your calculation. Carry out all intermediate results to at least four- accuracy to minimize roundoff error. C charge on larger sphere Your response differs from the correct answer by more than 10%. Double check your calculations. (b) What is the potential of the system of spheres when the reference potential is taken to be v-0 at r? kVExplanation / Answer
According to the given problem,
Given,
The radius of the one sphere is R1 = 0.3 m / 2
= 0.15 m
The radius of the other sphere is R2 = 1 m/2
= 0.5 m
a)Now, The charge distribution will be proportional to the radius of the sphere
Q1/Q2 = R1/R2
then Q1+Q2 = Q1 + Q1R2/R1
= Q1 (1+R2/R1
= Q1 (1+0.5/0.15)
= 4.33Q1
Therefore
9.5 C = 4.33Q1
Q1 = 2.192 C
Q2 = 7.31 C
b)Then the potential difference is
V = kQ1/R1
= (8.99*109 Nm2/C2)(2.192 C)/(0.15 m)
= 13.13*104 V
= 131.3 kV .
I hope you understood the problem, If yes rate me!! or else comment for a better solution.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.