The emf and the internal resistance of a battery. If a current of 8.3 A is drawn
ID: 2071811 • Letter: T
Question
The emf and the internal resistance of a battery. If a current of 8.3 A is drawn from the battery when a resistor R is connected across the terminals a=95.0 v, b=5.0 Ohmof the battery, what is the power dissipated by the resistor R? 790 W 440 W 700 W 530 W 620 W The emf and the internal resistance of a battery. If a current of 8.3 A is drawn from the battery when a resistor R is connected across the terminals a=95.0 v, b=5.0 Ohmof the battery, what is the power dissipated by the resistor R? 790 W 440 W 700 W 530 W 620 W 790 W 440 W 700 W 530 W 620 W 790 W 440 W 700 W 530 W 620 WExplanation / Answer
8.3=95/(R+5) ==>R=6.4458 P=I^2 R =8.3^2 *6.4458 =440
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.