a parallel plate capacitor consisting of two square plates has a potential diffe
ID: 2072116 • Letter: A
Question
a parallel plate capacitor consisting of two square plates has a potential difference V0 across the plates, and separated by a gap of 1.1mm. There is a vacuum between the plates. An electron real eased from rest at the surface of the negative plate crosses the capacitor and strikes the positive plate with a speed of1.78*10^6 m/s. The charge on the electron is e= 1.6*10^-19 C and its
mass is me = 9.1*10^-31 kg.
What is the potential difference across the plates?
what is the magnitude of the electric field inside the capacitor?
Explanation / Answer
Conserve energy
qV=1/2m*vel^2
=>V= 9 Volts
Magnitude of field= V/d= 8.181 kilo V/m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.