a newconnect.mheducation.com Textbook Solutions I Chegg.com Nankd am 8-10 PM Sav
ID: 2401223 • Letter: A
Question
a newconnect.mheducation.com Textbook Solutions I Chegg.com Nankd am 8-10 PM Saved Nanki Corporation purchased equipment on January 1, 2014, for $655,000 In 2014 and 2015, Nanki depreciated the asset on a straight-line basis with an estimated useful life of eight years and a $7,000 residual value. In 2016, due to changes in technology, Nanki revised the useful life to a total of 4 years with no residual value. What depreciation would Nanki record for the year 2016 on this equipment? (Round your answer to the 1nearest dollar amount.) Multiple Choice $108,917 $108,000 $246,500 None of these answer choices are correct. FI F4 FS F6 F7 FSExplanation / Answer
Solution: Option D
Working:
Depreciation each year = 655,000 - 7000 / 8 = 81,000
Depreciation for 2014 and 2015 = 2years * 81,000 = 162,000
BV = 655,000 - 162,000 = 493,000
Revised life is 4 years = 493,000 / 4year = 123,250
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.