Sam is taking his girlfriend Sally out for a ride in his boat. He starts out at
ID: 2072366 • Letter: S
Question
Sam is taking his girlfriend Sally out for a ride in his boat. He starts out at rest. He accelerates with an acceleration of 0.168 m/s^2 for 85.6 s. At that time Sally decides they are going fast enough and the boat moves at constant speed for a distance of 120 m. Then Sally decides she want to go a little faster and they accelerate at 0.175 m/s^2 for another 38.3 s.A) What is the final velocity of the boat?
B) What is the total displacement of the boat?
C) What is the total time the boat moves?
Explanation / Answer
1st accn gives v=0.168*85.6=14.38m/s
2nd accn gives v= 14.38+.175*38.3= 21m/s------------final velocity
1st accn gives s=(v^2-u^2)/2*a=615.4m
At const veloc s=120m
2nd accn gives s=(v^2-u^2)/2*a=669.2m
Total displcmnt=1404.6m
1st time=85.6s
2nd time=120/14.38=8.34s
3rd time=38.3s
Total time=132.24s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.