Problem 1 The vertical distance travelled by an object under gravity and with ai
ID: 2073473 • Letter: P
Question
Problem 1 The vertical distance travelled by an object under gravity and with air resistance is given by where m is the mass of the object, g is the acceleration due to gravity, k is the damping constant, s is the distance, and t is the time. Given that m = 12 kg,0.15 kg/sec, and g-9.81 m/s, find out the time required for the object to travel 300 m. Use the fixed-point iteration method with an initial guess equal to the time required by the object to travel 300 m. Neglect air resistance. Determine the relative per- centage error for each iteration. Carry out the problem with five iterations or four significant digits, whichever comes first : :39t 80(1-e-o,0125tExplanation / Answer
solution:
1)here we have to solve above problem by fixed point iteration or successive approximation method as follows
2)where time required for object to travel 300 m is given by law of motion as
s=ut+.5*gt^2
u=0
s=.5gt^2
300=.5*9.81*t^2
t=7.8206 sec
3)here equation is given by
y=f(t)=0
s=(mg/k)t-(m/k)^2*g*[1-e^(-kt/m)]
on putting value we get equation as
784.8t-62784e^(-.0125t)-63084=0
for this method we put it as
t=g(t)
t=80e^(-.0125t)+80.382263
4)so here equation becomes for
t=80e^(-.0125t)+80.382263
initial guess,t=7.8206 sec
gives
t1=152.93177 sec
percentage error=[(t1-t)/t]*100
P.E.=1855.49%
5)for second iteration
so here equation becomes for
t=80e^(-.0125t)+80.382263
initial guess,t=152.93177 sec
gives
t1=92.2092 sec
percentage error=[(t1-t)/t]*100
P.E.=39.70566%
6)for third iteration we get that
here equation becomes for
t=80e^(-.0125t)+80.382263
initial guess,t=92.2092 sec
gives
t1=105.64705 sec
percentage error=[(t1-t)/t]*100
P.E.=14.57322%
7)here for fourth iteration we get that
so here equation becomes for
t=80e^(-.0125t)+80.382263
initial guess,t=105.64705 sec
gives
t1=101.74052 sec
percentage error=[(t1-t)/t]*100
P.E.=3.69772%
8)for fifth iteration we get that
so here equation becomes for
t=80e^(-.0125t)+80.382263
initial guess,t=101.74052 sec
gives
t1=102.8093 sec
percentage error=[(t1-t)/t]*100
P.E.=1.0505%
9)for sixth iteration we get that
so here equation becomes for
t=80e^(-.0125t)+80.382263
initial guess,t=102.8093 sec
gives
t1=102.51172 sec
percentage error=[(t1-t)/t]*100
P.E.=.28951%
10)on proceeding in same way we get accurate answer for four significat figure at 13 th iteration as
so here equation becomes for
t=80e^(-.0125t)+80.382263
initial guess of previous 12 th iteration,t=102.57626 sec
gives
t1=102.57629 sec
percentage error=[(t1-t)/t]*100
P.E.=.00003%
11)hence our answer is t=102.57629 sec
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.