A singly ionized atom of Boron [B^+] and a doubly ionized Neon [Ne^++] atom are
ID: 2075402 • Letter: A
Question
A singly ionized atom of Boron [B^+] and a doubly ionized Neon [Ne^++] atom are each accelerated through a potential difference of 5 kV. They enter a 'cloud chamber' where a uniform magnetic field of 4.2 T is directed perpendicular to the plane of the atom's motion. As viewed from above, each atom follows a path that curves to the right. What Is the ratio of the kinetic energy of the Neon atom to that of the Boron? (K_ne/K_B) What is the ratio of the radius of curvature of the Neon to the Boron? (R_ne/R_B) If the atoms lose 1 pJ of kinetic energy for each cm of distance traveled, how far does each atom travel before coming to rest?Explanation / Answer
charge on Boron atom = e = 1.609e-19 C
charge on Neon atom = 2e
mass of Bron ion = 10
mass of Neon ion =20
electric potential V = 5 kV
magnetic fild B = 4.2 T
KE gained by Boron = 5.0e+3 * 1.6e-19 = 8.0e-16 J
KE of Neon = 5.0e+3*2*1.6e-19 = 16.0 e-16 J
Kne /Kb = 16/8 =2
b) raidus of curvature of charged particle ina magnetic field
R = mv/Bq
mas of Neon Mn = 33.18 e-27 kg
speed of Neon vn = sqrt(2*16.0e-16/33.18e-27) = 3.11e+5 m/s
mass of Boron Mb = 18.26e-27 kg
speed of Boron vb = sqrt(2*8.0e-16/18.26e-27) = 2.96 e+5 m/s
Rne = 33.18e-27*3.11e+5/(4.2*2*1.6e-19 ) = 7.675 e-3 m
Rb = 18.26e-27 *2.96e+5/(4.2*1.6e-19) = 8.04 e-3 m
Rne/ Rb = 7.675/8.04 = 0.954
c) KE of Neon = 16.0e-16 J
energy for 1 cm = 1pJ
distance traveld by Ne = 16.0e-16/1.0e-12 = 1.6e-3 cm
KE of Boron = 8.0e-16 J
distance travelled by Boron = 8.0e-16 /1.0e-12 = 8.0e-4 cm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.