A converging lens with a focal length of 11.0 cm forms a virtual image 7.75 mm t
ID: 2076563 • Letter: A
Question
A converging lens with a focal length of 11.0 cm forms a virtual image 7.75 mm tall, 17.8 cm to the right of the lens.
Part A
Determine the position of the object.
Express your answer in centimeters to three significant figures.
SubmitHintsMy AnswersGive UpReview Part
Incorrect; Try Again; 8 attempts remaining
Part B
Determine the size of the object.
Express your answer in centimeters to two significant figures.
A converging lens with a focal length of 11.0 cm forms a virtual image 7.75 mm tall, 17.8 cm to the right of the lens.
Part A
Determine the position of the object.
Express your answer in centimeters to three significant figures.
SubmitHintsMy AnswersGive UpReview Part
Incorrect; Try Again; 8 attempts remaining
Part B
Determine the size of the object.
Express your answer in centimeters to two significant figures.
s = cm |y| = cmExplanation / Answer
here,
the focal length , f = 11 cm
the image distance , di = - 17.8 cm
let the object distance be do
using the lens formula
1/f = 1/di + 1/do
1/11 = - 1/17.8 + 1/do
do = 6.8 cm
the object distance is 6.8 cm
B)
the size of object be ho
hi/ho = - di/do
7.75/ho = 17.8/6.8
ho = 2.96 mm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.