A nanoparticle particle (smaller particle) of mass 1kD (1 Dalton is 1.66 times 1
ID: 2076714 • Letter: A
Question
A nanoparticle particle (smaller particle) of mass 1kD (1 Dalton is 1.66 times 10^-27 kg) is moving along a linear path under a constant force of 3 pN (Fig. 2). Assume that the current position of the particle is 8 nm from the source of influence 2 ps after it starts from the origin. Using Verlet's finite difference algorithm, determine (i.e., complete the following table for cells with question mark): (1) The acceleration of the particle at t = 2 ps (2) The position of the particle at t = 4 ps (3) The velocity of the particle at t = 2s x: position of the particle from a reference point (origin). v: velocity of the particle. a: acceleration of the particle.Explanation / Answer
Solution :-
According to verlet's finite difference;
xi+1 = xi + (xi - xi-1) + a * dt * dt
In simple words we can use velocity = distance/time
Case 1
Time t = 0
Distance x = 1.10 nm
So velocity = distance/time = 1.10 nm for 0 sec
Acceleration = velocity/time = 1.10 nm/0sec / sec
Case 2:-
Time t = 2 ps
Distance x = 1.22 nm
So velocity = distance/time = 1.22/2 = 0.61nm/s
acceleration = velocity/time = 0.61/2 = 0.305 nm/s^2
Case 3
Time t = 4 ps
Distance x = 8 nm
So velocity = distance/time = 8/2 = 4 nm/s
acceleration = velocity/time = 4/2 = 2 nm/s^2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.