A narcotics addict is brought to the emergency room in a deep coma. His friends
ID: 242977 • Letter: A
Question
A narcotics addict is brought to the emergency room in a deep coma. His friends state that he took a large dose of heroin 6 hours earlier. An immediate blood analysis shows a heroin blood level of 0.25 mg/Liter. Assuming that the pharmacokinetics of heroin in this patient are VD = 200 Liters and half-life = 3 hours, how much heroin did the patient inject 6 hours earlier? A narcotics addict is brought to the emergency room in a deep coma. His friends state that he took a large dose of heroin 6 hours earlier. An immediate blood analysis shows a heroin blood level of 0.25 mg/Liter. Assuming that the pharmacokinetics of heroin in this patient are VD = 200 Liters and half-life = 3 hours, how much heroin did the patient inject 6 hours earlier?Explanation / Answer
Initial concentration = Dose /Vd
VD= 200
Half-life = 3 hours (Serum half-life – time required for serum concentrations to decrease by one half)
Blood level at 6 hours= 0.25mg/dl
Vd= Dose/ plasma concentration at given time
200L=Dose/ 0.25 mg/L at 6 hours
Dose at 6 hours =200 L x 0.25 mg/L = 50 milligrams at 6 hours
Two half-lives elapsed till 6 hours, so the percentage of the drug remains is 25% or 1/4th of the initial concentration i.e. 50 milligrams
The initial concentration is 50 milligrams x 4 = 200 milligrams
The drug taken was 200 milligrams
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.