An electric generator contains a coil of 120 turns of wire, each forming a recta
ID: 2077050 • Letter: A
Question
An electric generator contains a coil of 120 turns of wire, each forming a rectangular loop 45.0 cm by 35.0 cm. The coil is placed entirely in a uniform magnetic field with magnitude B = 3.50 T and with B vector initially perpendicular to the coil's plane. What is the maximum value of the emf produced when the coil is spun at 1250 rev/min about an axis perpendicular to B vector? In the figure below, a stiff wire bent into a semicircle of radius a is rotated at constant frequency f in a uniform magnetic field B. (Use any variable or symbol stated above as necessary. All quantities are in SI units.)Explanation / Answer
Given Data
Number of truns N = 120
Area A = 45 cm x 35 cm
= 1575 cm ^2
= 0.1575 m ^2
Magnetic field B = 3.5 T
Angular speed = 1250 rev / min
= 1250 x 2 rad / 60 s
= 130.899 rad / s
Solution :-
Maximum emf E = NBA
= 120*4.5*0.1575*130.899
= 11133 volt
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.