Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

What is the deBroglie wavelength of an electron traveling at speed 3 times 10^6

ID: 2077413 • Letter: W

Question

What is the deBroglie wavelength of an electron traveling at speed 3 times 10^6 m/s? A. 2 times 10^-40 m B. 2 times 10^-27 m D. 2 times 10^-10 m E. 4 times 10^9 m C. 3 times 10^24 m The speed is measured to within 1%. Based on the uncertainty principle, how precisely can you measure its position? A. As precisely as you want. The only limit is yourself. B. To the nearest 4 times 10^-41 m C. To the nearest 4 times 10^41 m D. To the nearest 4 times 10^-9 m E. To the nearest 1 times 10^32 m The electron slows down. What happens to its de Broglie wavelength? A. The wavelength increases. B. The wavelength decreases. C. The wavelength stays the same. D. Not enough information to decide. You shine ultraviolet light (lambda = 123 nm). blue light (X = 456 nm), and red light (X -789 nm) on a piece of unidentified metal, one color at a time. Only one color of light causes the release of photoelectrons. Which one? A. Ultraviolet B. Blue C. Red D. It's impossible that only one of these colors would cause the release of photoelectrons Which of the following could be the unidentified metal? A. Copper (work function = 4.53 eV) B. Potassium (work function = 2.29 eV) C. Sodium (work function = 2.36 eV) D. More than one of these is possible E. None of these is possible

Explanation / Answer

here,

19)

speed of electron , v = 3 * 10^6 m/s

the debroglie's wavelength , lamda = h /( m * v)

lamda = 6.634 * 10^-34 /( 9.1 * 10^-31 * 3 * 10^6) m

lamda = 2 * 10^-10 m

so the correct option is D) 2 * 10^-10 m

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote