Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

What is the de Broglie wavelength of a 195 g baseball with a speed of 32.0 m / s

ID: 2121915 • Letter: W

Question

What is the de Broglie wavelength of a 195g baseball with a speed of 32.0m/s ? Express your answer using three significant figures.   %u03BB =   m   SubmitMy AnswersGive Up Part B What is the speed of a 195g baseball with a de Broglie wavelength of 0.270nm ? Express your answer using three significant figures.   v =   m/s   What is the de Broglie wavelength of a 195g baseball with a speed of 32.0m/s ? Express your answer using three significant figures.   %u03BB =   m   SubmitMy AnswersGive Up What is the de Broglie wavelength of a 195g baseball with a speed of 32.0m/s ? Express your answer using three significant figures.   %u03BB =   m   SubmitMy AnswersGive Up   %u03BB =   m     %u03BB =   m   SubmitMy AnswersGive Up Part B What is the speed of a 195g baseball with a de Broglie wavelength of 0.270nm ? Express your answer using three significant figures.   v =   m/s   Part B What is the speed of a 195g baseball with a de Broglie wavelength of 0.270nm ? Express your answer using three significant figures.   v =   m/s     v =   m/s     v =   m/s     %u03BB =   m  

Explanation / Answer

Energy E= 0.5 mv^2 = 0.5 *0.195*32*32 =99.84 J

De Broglie wavelength L = h/mv = 6.624*10^-34/0.195*32 =1.06*10^-34 m

b. v= h/mL = 6.624*10^-34*/0.195*0.27*10^-9 =1.25*10^-23 m/s

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote