Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Determine V_BDC and V_TDC for a single cylinder (L) The current of Holden Commod

ID: 2077864 • Letter: D

Question

Determine V_BDC and V_TDC for a single cylinder (L) The current of Holden Commodore SS uses the GM 6.2 V8 LS3 engine. The engine has a compression ratio r = 10.7:1. Its capacity is actually 6.16L. General Motors gives the maximum power of this engine to be in the range 318-325kW (426-436hp) at 5900RPM, depending on how it is set up (exhaust system etc.) Check it out at: Given the following intake fuel/air conditions P_1 = 101kPa T_1 = 20 degree C Air/Fuel ratio = 14:1 Do a thermodynamic analysis to estimate the expected performance of the engine.

Explanation / Answer

Solution:-

Since it is car engine, hence it must be 4 stroke engine, so Ncyl = 4.

(Vdisp)engine = 6.16 L = 6.16 *10^-4

So (Vdisp)cyl = (Vdisp)engine/Ncyl = 6.16 *10^-4/4 = 0.0001540 m^3 = 1.540 *10^-4 m^3

We know that

r = V(BDC)/V(TDC)

So V(TDC) = (Vdisp)cyl /r-1 = 1.540 *10^-4 /(10.7-1) = 1.59 * 10^-5 m^3

And Hence V(BDC) = V(TDC) *r = 1.59 * 10^-5* 10.7 = 1.699 * 10^-4 m^3

Now we have to calculate the mass = P1*V1/RT1 = 101 *  1.699 * 10^-4/ ((0. 287)*(273+20)) = 2.041* 10 ^-4 kg.

So this is all about thermodynamic analysis.

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote