Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A person who weights 770 N in air is lowered into a tank of water up to chin lev

ID: 2078758 • Letter: A

Question

A person who weights 770 N in air is lowered into a tank of water up to chin level. He sits in a harness of neligible mass suspended from a scale that reads his apparent weight. He now exhales as much air as possible and dunks his head under the water, submerging his entire body. His apparent weight while submerged is 35.1 N. What is total net force on the man when he is suspended and submerged? F_net = N What is the total volume of the person? V_P = m^3 What is the average density of the person? P_p = kg/m^3

Explanation / Answer

According to the given problem,

a)When submerged, the man’s buoyant force supports most of his weight. The apparent weight is the leftover 35.1N.

So his buoyant force is 734.9N.

b)We have a formula for buoyant force:


Solve this for Vp =0.075m3 .(Use density of water= 1000 kg/m3)

c)Using definition of density:

= 78.57/0.075 = 1046.55 kg/m3

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote