Consider a lossless transmission line of characteristic impedance Z_0=100 ohm th
ID: 2079148 • Letter: C
Question
Consider a lossless transmission line of characteristic impedance Z_0=100 ohm that extends from z=0 to z=1000 m. The velocity of propagation along the line is v_p=2*10^8 m/s. A battery of voltage 10 V and internal resistance R_G = 50 ohm is connected to the input terminal of the line (z=0), whereas the output terminal is short- circuited. Determine the following: The time delay t_d (the time needed for the signal to travel from the sending to the receiving end of the line) The voltage distribution along the line at time t=2.5 t_d. The current on the line at time t=2.5 t_d. The time dependence of the voltage at z=500 m, up to time t=3 t_d; The time dependence of the current at z=200 m, up to time t=3 t_d. Also, find the current on the line as time goes to infinity. Repeat parts b, c, and d for the same transmission line that is terminated with a resistance R_L=200 ohm.Explanation / Answer
The propagation velocity is
defined as the reciprocal of the propagation delay, and propogtaion delay is the time needed for signsl to travel from sending end to the receiving end.
velocity=1/TPD=1/sqrt(LO*CO)
tpd= 1/velosity of propogation.
VOLTAGE AS A FUNCTION OF TIME AND DISTANCE CAN BE EXPRESSED AS
V(x,t)= VA(t)*[U(t–TPD*x) + rL*U(t–TPD(2L–x) +rL*rS*U(t–TPD(2L+x)) +(rL**2)*(rS*U(t–TPD(4L–x)) (rL**2)*rS**2)*U(t–TPD(4L+x)) + …] +VDC
where VA = Voltage Entering the Transmission Line
TPD = Propagation Delay of the Line
L = Total Line Length
x = Distance to an Arbitrary Point on the Line
VDC = Initial Quiescent Voltage of the Line
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.