The Wheatstone bridge shown below has Vs = 30V, R1 = 10KOhm Rx= 5932Ohm, and R2
ID: 2079806 • Letter: T
Question
The Wheatstone bridge shown below has Vs = 30V, R1 = 10KOhm Rx= 5932Ohm, and R2 =20KOhm. Determine the value of R3 that will "balance the bridge." Now let's change the value of R3 by adding 1 Ohm, and then determine how much current will now be going through the Ammeter. Assume that the Ammeter can be represented by a 5 k Ohm resistance. Model the bridge circuit (with the ammeter removed) as a Thevenin equivalent circuit. Find Voc, (between the terminals where the Ammeter was connected). Find Rth by zeroing the independent voltage source and finding the equivalent resistance. Next conned the 5kOhm resistor (that represents the Ammeter) to the Thevenin equivalent circuit, as a load, and calculate the current through the 5k resistor.Explanation / Answer
according to wheatstone bridge Rx=R2*R3/R1
5932=20*R3/10==>R3=2966Ohms
B)Now R3=R3+1===>2967Ohms
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.