An ideal transformer is shown in Figure 6.12. Use this model for a distribution
ID: 2080820 • Letter: A
Question
An ideal transformer is shown in Figure 6.12. Use this model for a distribution transformer from V_H = 24 kV to V_x = 240 V (RMS). This is, of course, a single phase transformer and is of the type commonly used to provide the 240 V service commonly used in the United States. It is center-tapped to provide 120 V for branch circuits. Assume this transformer is rated at 24 kVA. (a) What arc the current ratings I_x and I_H? (b) If the secondary ('X') side has 26 turns, how many turns docs the primary ('H') side have? (c) If this transformer is loaded by a resistor of value R, what value of R results in the transformer being loaded to its rating? (d) If the secondary is loaded by a resistor of value R, what is the impedance looking into the primary side?Explanation / Answer
solution: High voltage side current= (24000VA/24000V) = 1Amp
low voltage side current =(24000VA/240V)= 100 Amps
Turns Ratio=(24000/240) =100
hence ,primary side turn =26*100=2600
Impedence looking at the primary side= R/10000
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.