Need Question 5 anwered Q4. The electrical capacity of the power plant=500 Mwe E
ID: 2082295 • Letter: N
Question
Need Question 5 anwered
Q4. The electrical capacity of the power plant=500 Mwe
Efficiency of the power plant=33%
Chemical energy required it to convert coal into electricity=500/0.33=1515.15 MWe
To calculate the number of megajoules required to burn the coal each year=number of seconds in year* chemical energy required to convert coal into electricity=3153600*1515.15=4.77*1010MJ
Given coal density=25MJ/kg
To calculate the mass of coal consumed each year=4.77*1010 MJ/25
=1.91*109 Kg=1.91*106 metric ton
The coal which is produced at the mine=1.63*107 metric ton/year
We need 1.91*106 metric ton of coal which is 11.72% of the total coal that is produced at the mine
If we disturb 5km2 area of land to produce 100% coal. Therefore to disturb the 11.72% of the coal we will disturb about 5*11.72/100=0.58km2 area of land or about 586,000 per year of land. In about 40 years the land disturbed will be 0.586*40=23.4 km2 or 23,440,000 m2 area of land
QUESTION 5 2 points Save Answer Part 2 (Land use for disposal of coal ash) Wyoming coal does contain some amount of ash (6% by mass) that will not burn in the power plant's boiler system. Therefore, this ash will have to be either disposed of in a landfill or put to a beneficial use. Let's assume our power plant follows national averages in that only 48% of all the coal ash produced goes to a landfill. Use this information and the information listed below to calculate the area of a landfill occupied by the coal ash produced at our power plant over its 40 year lifespan. ash in Wyoming coal 6% Number of metric tons of coal ash per square meter at a landfill 26.9 metric tons/m2 (estimated from the average density of compacted solid waste at landfills Proportion of coal ash produced each year that goes to a landfill 48% Steps 1) Calculate the total amount of coal consumed at our power plant over 40 years using information from Question #4. 2) Multiply the number from step 1 by the proportion of coal ash. Your answer should be in metric tons. 3) Multiply the number from step 2 by the proportion of ash that goes to the landfill. 4) Calculate the area occupied at the landfill using the 26.9 metric tons/m2 estimate listed above. Please type your answer out in the following format: over 40 years of coal ash disposal from a 500 MWe power plant, the amount of land occupied at a landfill -YYY x 10Y m Although showing your work is not required showing at least one calculation may help you earn partial credit if an mistakes are madeExplanation / Answer
From question 4, mass of coal consumed every year = 1.91*109 Kg
1. Mass of coal consumed in 40 years = 1.91*109 * 40 = 7.64 * 1010 Kg
2. The amount of coal ash produced in 40 years = 7.64 * 1010 Kg * 6/100 = 45.84 * 108 Kg = 45.84 * 105 metric ton
3. The proportion of the ash which goes into the landfill = 48/100 * 45.84 * 105 metric ton = 22 * 105 metric ton
4. Area occupied by he landfill = 22 * 105 / 26.9 m2 = 8.18 * 104 m2
Thus over 40 years of coal ash disposal from 500MW power plant, the amount of land occupied at a land fill = 8.18 * 104 m2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.