A proposed tidal barrage cost will cost $30M. It has a generating capacity of 6
ID: 2085374 • Letter: A
Question
A proposed tidal barrage cost will cost $30M. It has a generating capacity of 6 MW and efficiency of 90%. The plant can operate on the outgoing tide for 3 hours each tidal period. Assuming a 20 year lifetime calculate the: 1. The simple return on investment (given an electricity generation price of 7.5c/kWh) 2. The simple annual unit cost of electricity production in ($/kWh) Your contract changes to the following: An electricity retailer offers the following prices for your electricity (6 hour period from 10pm-6am): 3c/kWh (18 hour period 7am-9pm): 9 c/kWh Can you exploit this to make a better return? Justify your answer.
Explanation / Answer
Total generating power capacity
Of tidal barrage = 6*10^6*(0.9)=5.4*10^6 watts =5.4Mw
Per day the production for two tidal periods is
(2 * 3)*6 Mwh=36 Mwh
For 20 years the power generated = 36*365*20 Mwh
For 1kwh bill is 7.5 cents
For 36*365*20*10^3*7.5 =19.71M$
2. For half the time rate is 3 cent/kwh
And remaining half time@ 9cent/kwh
Total price for 20 years = 36*365*10*(10^3)*3 + 36*365*10*(10^3)*9=15.7M$
According to me the proposed barrage cost is 30M$
So per unit cost will be around (30*10^6)/(5.4*10^3*20*6*365)=12.7cents/kwh
So none of the above electricity generation price can
give good return and the second rates are not better to prior
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.